Selasa, 21 April 2015

RPP Materi Pokok Layang Jawa


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(Pembelajaran Kooperatif)


Sekolah                         : SMP Negeri 2 Sewon
Mata Pelajaran              : Bahasa Jawa
Kelas / Semester           : VII/ I
Materi Pokok                : Layang Jawa
Standar Kompetensi     : Mampu mengungkapkan pikiran dan gagasan tentang bahasa, sastra, dalam kerangka budaya Jawa ragam tulis.
Kompetensi Dasar        : Memahami wacana berbahasa Jawa
Indikator                       :  1.1  Menjelaskan pengertian layang Jawa
1.2 Menyebutkan struktur dalam menulis layang Jawa
1.3    Menyebutkan isi/makna dalam layang Jawa
Alokasi waktu               : 2 X 40 menit (1 pertemuan)

1.             Tujuan Pembelajaran
                       a.          Siswa dapat menjelaskan pengertian layang Jawa
                       b.          Siswa dapat menyebutkan struktur dalam menulis layang Jawa
                       c.          Siswa dapat menyebutkan isi/ makna dalam layang Jawa

2.             Materi Pembelajaran
Layang Jawa
Salah satunggaling piranti kangge sambung rembag utawi komunikasi inggih menika migunakaken layang. Layang awujudipun prasaja, murah, lan gampil anggenipun mbekta. Damel layang mbetahaken penggalih kadosdene tiyang damel karangan. Damel layang ingkang leres kedah netepi paugeran-paugeran ingkang sampun dipuntemtokaken supados suraosipun trep kaliyan kekajenganipun tiyang ingkang nyerat. Tuladhanipun, komunikasi antawisipun ingkang ngintun layang saha ingkang narima saged gegayutan kanthi pener.
            Wujudipun Layang Jawa :
1.      Layang ulem (undangan)
Layang kangge nyaosi pirsa dhateng tiyang sanes wonten ing sawijining acara ingkang sampun dipuntemtokaken papan saha wekdalipun. Layang menika dipunserat migunakaken basa krama saha dipuntata ingkang sae kangge ngurmati tiyang ingkang dipunulemi
2.      Layang kitir (memo)
Serat ingkang wosipun cekak aos menapa prelunipun.
3.      Layang lelayu
Serat lelayu menika wosipun kabar sedanipun tiyang
4.      Serat iber-iber (Layang pribadi)
Layang iber-iber wosipun perkawis pribadi, saged menapa kemawon gumantung kabetahanipun tiyang ingkang nyerat. 
Wonten ngandhap menika peranganing layang , inggih menika :
1.       Papan lan titi mangsa:
Inggih menika papan lan wekdal panyeratan layang
2.       Satata basa
Inggih menika alamat layang ingkang badhe dipunparingaken. Satata basa kaserat wonten ing pojok tengen utawi kiwa ing ngandhapipun papan lan titi mangsa.
3.       Adangiyah
Inggih menika tembung pamuji rahayu, tuladhanipun : Assalamualaikum, ingkang sembah pangabekti, lsp
4.       Purwaka/ Pambuka
Inggih menika kabar kaslametan saha pandonga tumrap tiyang ingkang dipunkintun layang.
5.       Isi / Surasaning layang
Inggih menika wosipun layang utawi kekarepanipun layang
6.       Wasana basa
Wosipun inggih menika pangajeng-ajeng saha nyuwun pangapunten menawi anggenipun nyerat layang wonten klentu, saged dipunserat wonten ing nginggil utawi ngandhap
7.       Paprenahan
Inggih menika asalipun layang menika saking pundi
8.       Tapak asma / tandha asma
Inggih menika tanda tangan ingkang damel layang
9.       Jeneng / Asma terang
Inggih menika asma terang ingkang damel layang.
    
Tuladha Layang Jawa :
1.      Layang iber-iber (layang pribadi)

Surabaya, 1 Januari 2008
Kangge:
Anita Ratnasari
Jl. Slamet Riyadi No.5

Assalamu’alaikum Wr. Wb.
Kabar kaslametan ingkang miwiti panyeratan layang menika. Mugi-ugi panjenengan ing Surakarta ugi tansah dipunayomi dening Gusti Allah ingkang Maha Kuwaos
Kajawi saking menika, kanthi layang menika kula suka kabar menawi dinten prei semester setunggal menika kula badhe menyang ing Surakarta. Wonten ing Surakarta saperlu badhe sowan wonten ing dalemipun Simbah.
Kula menyang dalemipun Simbah kinten-kinten tanggal 15 ngantos 20 Januari 2015. Mbenjing ampun kesupen menyang dalemipun Simbah kula nggih supados kita saged kepanggih.
Cekap semanten kemawon, mbok menawi wonten tembung-tembung igkang kirang trep kula nyuwun pangapunten, lan nyuwun atur sungkem kangge bapak saha ibu panjenengan . Maturnuwun
Wassala’mualaikum wr wb

Saking kancamu

Frida

2.      Layang kitir

Yogyakarta, 23 April 2012
Katur : Mas Dimas

Salam taklim,
Mas, kula badhe matur bilih Simbah Kakung samenika gerah lan wonten griya sakit. Mbok menawi Mas Dimas saged kondur, amargi Simbah Kakung nganti-anti rawuh panjenengan

Saking kula,
Sinta

3.      Layang Lelayu :

Ngaturi priksa bilih, sampun katimbalan sowan wonten ing ngarsaning Gusti Allah dinten Jum’at 30 April 2015 wanci tabuh 23:45 Ibu/Simbah Pawiro Haryoseno ingkang pidalem wonten ing Perum Perwitasari, kanthi kaparingan yuswa 78 taun. Layo badhe kasarekaken ing sasana laya Karangsari, Yogyakara ing dinten Setu 1 April wanci tabuh 14:00 WIB. Ingkang nandhang dhuhkita Bapak Samijan sakulawarga

3.      Metode Pembelajaran
Student Team-Achievement Devisions (STAD)

4.      Media Pembelajaran
-          LCD
-          Laptop
-          Audio-Visual
-          Power point

5.      Langkah-langkah Pembalajaran
a.       Pendahuluan  (10 menit )
-          Siswa memberikan salam.
-          Siswa memimpin berdo’a.
-          Guru menyampaikan tujuan pembelajaran yang akan dicapai
-          Guru memberi berbagai  pertanyaan  yang mengarahkan siswa kepada materi
-          Siswa menjawab pertanyaan yang disampaikan guru.

b.      Kegiatan Inti (20 menit)
1.      Eksplorasi (10 menit)
-          Guru memberikan penjelasan materi tentang layang Jawa
2.      Elaborasi  (10 menit)
-            Guru membentuk kelompok
-            Siswa berdiskusi menentukan wujud wacana layang yang diberikan oleh guru
-            Siswa berdiskusi menentukan struktur dalam wacana layang yang diberikan oleh guru
-            Siswa berdiskusi kekurangan dari contoh teks layang yang diberikan oleh guru
3.      Konfirmasi  (5 menit)
-          Siswa bersama guru membahas struktur dalam wacana layang
-          Siswa bersama guru membahas isi dari contoh wacana layang yang diberikan oleh guru
-          Guru memberikan penghargaan kepada siswa/kelompok  yang hasil kerjanya bagus.

4.      Kegiatan Akhir (10 menit)
-          Siswa dibimbing guru menyusun rangkuman hasil pembelajaran selama dua jam pertemuan.
-          Guru memberikan tugas rumah.

6.      Sumber Belajar

 Fery Febryansyah. 2013. Bagaian Surat dan Contoh Surat dalam Bahasa Jawa. Di Unduh dalam http://tunderst.blogspot.com/ 2013/09/bagian-surat-dan-contoh-surat-dalam.

7.      Penilaian

Yogyakarta, 12 Maret 2015
Kangge :
Bapak lan Ibu 
Wonten ing Tegal

Assalamu'alaikum Wr. Wb
Kados pundi kahananipun Bapak lan Ibu? Mugi - mugi Gusti Allah tansah paring kanugrahan lan kasarasan dhumateng Bapak lan Ibu. Alhamdulillah kula tansah bagas waras.
Bapak lan Ibu ingkang satuhu kula bekteni, wontenipun serat menika, kula badhe matur bilih Insya Allah kula badhe wangsul dhateng Tegal benjang sasi Agustus kinepatan sasi riyaya Idul Fitri. Nyuwun pangestunipun mugi - mugi sedaya dipunparingi lancar saengga boten wonten tambahan tugas kuliah ingkang kedah dirampungaken.
Mbok bilih wonten upakarti utawi oleh - oleh ingkang dipunkersakaken saking Yogyakarta, sumangga dipunaturi mawi telpon. Insya Allah saged kula padosaken wonten mriki.
Kula kinten cekap semanten rumiyin serat saking ingkang kula kangge Bapak saha Ibu. Sedaya kalepatan kula nyuwun pangapunten.
Wassalamu'alaikum wr. wb..                                                                 
                                                                                                                        Saking kula

Ibnu Dwi A

            GLADHEN !                                        

1.      Gatosaken tuladha teks layang Jawa ingkang dipunparingi dening guru!
2.      Katrangna jinising tuladha teks layang Jawa menika!
3.      Kasebatna paugeran saben saperangan saking tuladha teks layang Jawa menika!
4.      Kasebatna kakiranganipun saking tuladha teks layang Jawa menika!

A.    Proses Penilaian

No.
Nama Siswa
Aspek yang diamati
Skor Akhir
Ket.
Keaktifan
Kedisiplinan
Tanggung Jawab
1






2






3






4






5







B.     Kriteria Penilaian
(1)   Keaktifan
-  Aktif  dalam kegiatan pembelajaran.
- Aktif berkomunikasi dengan teman.
-  Aktif melakukan tanya jawab tentang materi.
- Aktif mengerjakan tugas.
                   (2) Kedisiplinan
                        - Mengikuti pelajaran dengan tertib.
                        -  Mengerjakan tugas sesuai petunjuk.
                        - Menyelesaikan tugas tepat waktu.
                        - Bertanya dengan menunjukkan jari.
(3) Sikap Tanggung jawab
- Mampu menghargai pendapat rekannya.
- Mampu menerima saran dan tanggapan teman.
- Mampu menunjukkan sikap sopan  dan tenang ketika melakukan permainan.
- Mampu menunjukkan penghargaan kepada rekannya.

C.     Keterangan penilaian
                   80   =     Nilai A jika memenuhi 4 kriteria           
                   70   =     Nilai B jika memenuhi 3 kriteria
                   60   =     Nilai C jika memenuhi 2 kriteria
50    =      Nilai D jika hanya memenuhi 1 kriteria.
                  
D.     Penilaian Hasil
-   Prosedur penilaian                   : proses dan hasil
-   Jenis tes                                   : tertulis
-   Bentuk tes                               : uraian
-   Rambu-Rambu Soal, Kunci Jawaban dan Pernilaian




     Mengetahui                                                                  Guru Mata Pelajaran


    Hardiyanto, M. Hum                                                    Nurul Fitrianingtyas                               
    NIP. 19620729 198703 2 002                                        NIM. 12205244022